اخبار و اطلاعیه ها

25تيربرگزاری کنگره سلامت در حوادث و بلایا
  • 134
  • .
  • .

کنگره دوسالانه و بین المللی سلامت درحوادث و بلایا  اکنون در نهمین دوره خود می‌تواند این ادعا را داشته باشد، که از مرز یک کنگره علمی صرف عبور کرده و تبدیل به پدیده‌ای تاثیرگذار، فراگیر و بالنده شده است که در هر دوره محصولاتی پربرکت و ماندگار از خود به یادگار گذاشته است. از جمله این محصولات می توان به قانون تأسیس سازمان مدیریت بحران کشور و راه‌‌ اندازی دوره دکتری سلامت در بلایا و فوریت‌ها اشاره کرد. از دستاوردهای غیرملموس ولی بسیار پراهمیت این کنگره می‌توان گرد هم آمدن اکثریت قریب به اتفاق خبرگان، اندیشمندان، دانشگاهیان و صاحبان دانش و تجربه را حول محور بسیج جامعه پزشکی مورد توجه قرار داد.

این کنگره در سیر تحولی خود همگام با پیشرفت دانش مدیریت بلایا در کشور دچار تغییرات به نسبت قابل توجهی در رویکرد، محتوا، شعار و حتی نام خود شده است. با جدا شدن مفاهیم پزشکی و درمانی صرف و راه اندازی کنگره‌‌های ارزنده‌ای چون کنگره ملی تروما و کنگره ملی طب رزم و... که ناشی از پیشرفت علمی و تخصصی شدن مفاهیم اولیه این حوزه بوده است، کنگره بین‎المللی سلامت در حوادث و بلایا به طور تخصصی به مباحث مدیریتی نظام سلامت در اداره حوادث و بلایا می‌پردازد. با توجه به وجود کنگره‌‌های تخصصی فوق، از پذیرش مقالات و ایراد سخنرانی و برگزاری نشست‌‌های علمی با موضوعات غیر از حوزه تخصصی خود پرهیز می‌کند.

اتفاق مبارکی که از کنگره هفتم رقم خورد، سپردن دبیرخانه علمی کنگره به جامعه دانشگاهی سلامت در حوادث و بلایا و بهره‌مندی از توان عظیم و درونزاد ملی کشور عزیزمان بود، که در عین کاهش هدفمند و برنامه‌‌ریزی شده تعداد مقالات و شرکت‌‌کنندگان، مخاطبین خاص، دانشگاهیان و کادر مجرب عملیاتی حوزه‌‌های مرتبط مورد توجه قرارگرفتند. به اذعان ناظران بی‌‌طرف، رشد کیفی و محتوایی معنا‌داری رخ داده است. این بدان معنا نیست که کنگره خالی از هرگونه خطا و کاستی بوده است. اما برگزارکنندگان کنگره بر این ادعا هستند که گوشی شنوا برای نقدهای سازنده و دلسوزانه، و آغوشی باز برای برای دریافت هرگونه ابداع، ابتکار و خلاقیت خواهند داشت. پس، جهت تعالی همه جانبه کشور عزیزمان ایران اسلامی، نیازمند یاری‎ و همراهی‌تان در این مسیر پر افتخار هستیم.

کنگرۀ نهم مفتخر است که با نوآوری‌‌های جدیدی به استقبال جامعه علمی و عملیاتی سلامت در بلایا برود. علاوه بر افزایش چشم‌گیر تعداد کمیته‌‌های علمی و کارگروه‌های علمی-اجرایی، توجه خاصی به مقوله‌‌های مهمی همچون حوادث ترافیکی، فرهنگ‌‌سازی برای نونهالان و نوجوانان، بازدیدهای علمی، مشارکت مردمی و سازمان‌های مردم نهاد، جمع‌ آوری تجارب عملیاتی و درس‌ آموخته‌ های حوادث و بلایا و ارتقای کیفی کارگاه‌های داخلی و رویداهای جانبی کنگره معطوف شده است. همچنین برای اولین بار در کشور، کارگروهی با عنوان « اخلاق»  علاوه بر نظارت بر مقالات کنگره به مباحث   اخلاقی در برگزاری کنگره خواهد پرداخت. لازم به یادآوری است که در انتخاب شعار و محورهای کنگره، اسناد بالادستی ملی و بین المللی مدنظر قرار گرفته است. بنابراین می ‌توان ادعا کرد که کنگره روز‌آمد و همگام با دستاوردهای روز دنیا پیش می‌رود. امید است این تلاش‌ها مرضی درگاه حق تعالی و مورد عنایت حضرت ولی‌عصر (عجل الله تعالی فرجه) قرار گیرد؛ انشاءالله.

شعار کنگره

      حاکمیت خطر بلایا

محورها

۱. زیرساخت‌ها، راهبردها و الزامات قانونی و حقوقی  حاکمیت خطر بلایا
۲. نقش هماهنگی و انسجام در استقرار حاکمیت خطر بلایا
۳. حاکمیت جامعه‌محور خطر بلایا و تبیین نقش سمن‌ها و تشکل‌های مذهبی-اجتماعی
۴. ارتقای تاب¬آوری و نقش مولفه‌های اجتماعی سلامت در توسعه پایدار: چالش‌های پیش‌رو
۵. نقش و جایگاه آموزش همگانی و تخصصی در مدیریت خطر حوادث و بلایا با تاکید بر توانمندسازی مدیران
۶.  سیاست‌های ملی و اقتصاد مقاومتی در تاب‌آوری نظام سلامت در مواجهه با تحریم‌ها
۷. نقش فرهنگ، ارزش‌ها، باورها و پاسخگویی اجتماعی در استقرار حاکمیت خطر
۸. تغییرات آب و هوایی،سلامت انسانی و توسعه پایدار
۹. رویکرد نظام‌مند مدیریت خطر حوادث ترافیکی
۱۰. صنعت سلامت‌محور و ارتقای مدیریت HSE: پیش‌نیاز حاکمیت خطر
۱۱. تلفیق استانداردهای پدافند غیر عامل در سیاست‌های نظام سلامت 
۱۲. آسیب شناسی مداخلات  روانی-اجتماعی و رویکردهای نوین مداخلات روانی_ اجتماعی
۱۳. ارتباطات خطر، نقش رسانه‌ها و فضای مجازی در حاکمیت خطر بلایا: چالش‌ها و راهکارها
۱۴. ملاحظات اخلاقی استقرار حاکمیت خطر بلایا
۱۵. نقش پژوهش‌های کاربردی، آینده‌پژوهی و ترجمان دانش در ارتقای مدیریت خطر حوادث و  بلایا
۱۶. نوآوری، فناوری‌های نوین، ارتباطات و فناوری اطلاعات در مدیریت خطر حوادث و بلایا
۱۷. جایگاه تیم‌های اضطراری پزشکی و تخصصی در فرماندهی سلامت در حوادث و بلایا
۱۸. چالش‌ها و راهکارهای استقرار حاکمیت خطر در حوزه تهدیدات نوین
۱۹. درس آموخته‌های حوادث و بلایای اخیر ایران

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

تماس با ما

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد